Příběh kapely

Jak vzniklo jeden a půl? 

Nejdříve Bůh stvořil světlo a tmu, druhého dne oddělil Bůh vody, a pak vzniklo One&Half? Skoro. Historie je ale ještě trochu složitější.

Část naší kapely spolu hraje už pěknou řádku let, i když to vždycky nebyl rock, punk rock, ani rockové balady. Kapelu založili Jirka Vágenknecht a Petr Fól (Vagy a Fólik). Původně začínali společně s kamarády z nedalekého města, kapela se jmenovala Rebels From Garage, později Yellow Sweet Bananas. Hráli český punk rock, až grunge a spoustu coverů. Po zhruba dvou letech existence se kapela rozpadla, protože dva členové odešli na vysoké školy na opačné strany republiky. Fólik s Vagym však vydrželi a přejmenovali kapelu z Yellow Sweet Bananas na One&Half.

Samotný význam našeho názvu je pro středně pokročilého angličtináře jasný - jeden a půl. Bylo to proto, že Fólik byl tou dobou o zhruba hlavu větší než Vagy a když stáli vedle sebe, opravdu vypadali jako jeden a půl.

Později jsme přibrali do svého hudebního teátru svého staršího kamaráda, se kterým jsme začali hrát na zábavách a plesech pod názvem Vofouz. Byla to doba, která nás posunula hlavně v technice a sehrání se na pódiu, kdy mezi námi vznikla nenahraditelná chemie a symbióza. V hudební tvorbě to však mělo spíše degenerativní vliv, a tak jsme se po nějaké době rozloučili s třetím členem a vzali nového kytaristu - Petra Morávka.

Peťa nebyl muzikantem od malička, na nějakou dobu přestal hrát a tu dobu musel pracně dohánět. Naštěstí se mu to neskutečně dobře povedlo a teď hraje na stejné, mnohdy i lepší úrovni než my. Peťa byl motorem, který jsme potřebovali ke skládání nových věcí. Pustil se do tvorby nové hudby s vášní a elánem malého dítěte, ale zároveň nad hudbou přemýšlel a analyzoval ji jako zkušený skladatel. Právě díky němu vznikl náš největší hit "Live Again" nebo krásná balada "Wall Of Sorrow".

Po pár měsících jsme si řekli, že naší hudbě něco chybí. Malý detail, který je však pro celkový dokres hudby naprosto nezbytný. Byl to Robert Hrnčíř. Basák tělem i duší. Rob hraje ve dvou kapelách, žánrově diametrálně rozdílných, ale do obou dává přesně to, co tam má být. Naše hudba tak měla s jeho pomocí konečně ten správný zvuk a mohli jsme si začít říkat kapela One&Half.

Náš první koncert byl na slavnostech Novopackého piva 19. 5. 2019 a naše první album Yell Low spatřilo světlo světa 1. 12. 2019. Nahráli jsme ho ve studiu Smaragd Records. Od té doby máme za sebou spousty a spousty koncertů od Prahy přes Liberec, Lázně Bělohrad, Novou Paku až po domácí Pecku, kde jsme měli možnost si v létě 2020 zahrát před kapelou Jaksi Taksi, nebo po Jakubovi Smolíkovi s Petrem Kolářem.


Členové

Fólik
Jirka
Petr
Rob